Diskusné fórum krby a pece, kachle a sporáky.

Pokiaľ ste nenašli to čo ste hľadali dajte nám námet, a mi ho zverejníme!

26.02.2013, 23:08 , | Komentáre: 4 | Počet zobrazení: 2282

Pokiaľ ste nenašli to čo ste hľadali dajte nám námet na diskusiu o krbových vložkách, krbových kachliach, krbových peciach alebo sporákoch a mi ho zverejníme okruhu našich čitateľov. Upozorňujeme že nevhodné komentáre budú administrátorom odstránené - KRB-TECH s.r.o.

Celý článok...

Aký má vplyv komín na kúrenie v krbových kachliach a krbe?

26.02.2013, 22:46 , | Komentáre: 1 | Počet zobrazení: 7294

Ako prvé pri postavení krbu musíme dbať na to aký máte komín. Prípustný je komín menší od priemeru napojenia kachlí alebo krbu približne o 10% a výška komína od napojenia krbovej vložky alebo krbovej pece by mala byť minimálne 4 m. Komín pod úrovňou napojenia vykurovacieho telesa do komína sa neráta! Treba dbať aj na to, že každé použité 90° koleno pri napojení kozubu zvyšuje výšku komína o jeden meter a každý 1 m rúry ktorá ide vodorovne tiež o 1 m.

Celý článok...

Aký výkon krbu, krbových kachlí alebo sporáka a pece potrebujete?

26.02.2013, 22:50 , | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 5183

Krby, kachle a sporáky majú aj svoj výkon ktorý určuje každému výrobku certifikačný úrad. Prepočet aký výkon krbu a pece, krbových kachlí použijeme je jednoduchý. Berieme do úvahy tepelné vlastnosti domu. Ak je dom oteplení aj s novými oknami 1kw krbovej vložky alebo kachlí dokáže dokúriť 25 m3 vzduchu. Pokiaľ je starý dom bez oteplenia a bez nových okien (starý dom) alebo chladná teplotne netemperovaná budova tak 1 kw vykurovacieho telesa vykúri 15 m3 vzduchu.

Celý článok...

Aký ma význam sekundárny prívod vzduchu na sklo krbu alebo kachlí?

26.02.2013, 23:01 , skuska | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 5411

Sekundárny prívod vzduchu - pri krbovej vložke alebo krbovej peci má význam hlavne na čistotu skla pri kúrení. Dym ktorý sa inak osádza na sklo je vzduchom odrážaní od skla a toto ostáva čisté.  Je tu aj čiastočná úspora paliva lebo splodiny (dym) je stláčaný znovu do ohniska kde sa znovu spaľuje,

POZOR! - ak má krbová vložka, sporák na drevo alebo kachle zabudovanú komínovú klapku alebo ste ju doložili externe pri použití komínovej klapky pri kúrení dochádza k úspore paliva, ale aj pri najlepšom privádzaní vzduchu pred sklo sa toto zanesie.

Spôsob spaľovania primáre.

- je to základný spôsob privedenie vzduchu do Vašej krbovej vložky alebo sporáka na tuhé palivo priamo pod rošt kde je spaľovanie veľmi rýchle a málo účinné.

Spôsob spaľovania terciárnym prívodom vzduchu.

- terciárny prívod vzduchu je keď je vzduch privedený od zadnej steny ohniska. Tento vzduch býva už predhriatý a má za následok vyháňanie osadov ťažkých kovov ktoré sa zhromažďujú v zadnej časti ohniska a ich vyháňanie nad deflektor kde sa pri vysokých teplotách spaľujú a vytvárajú tepelnú energiu.

 

Jedno je ale isté ani drevo nieje perpetu mobile a jeho výkon pri tých najlepších podmienkach je

1 kg dreva = 3,5 kW výkon pri 100% účinnosti čo nemá žiaden spotrebič a tak počítajme výkon cca 3,1-3,2 kW pri kvalitnejších krbových vložkách. S čoho vyplýva že ak chceme mať 14 kW výkon krbu po dobu 12 hodín značí to že museli by sme do krbu naložiť 54 kg dreva čo je nereálne a určite by došlo k zničeniu krbovej vložky .

Vstúpme si do svedomia a nedajme sa nachytať že kúrime 14 kW výkonom celú dobu

Celý článok...

Aký má význam nasávanie z exteriéru pri krbe alebo kachliach?

26.02.2013, 23:16 , | Komentáre: 0 | Počet zobrazení: 3934

Na začiatku si musíme uvedomiť že pri horení v krbe alebo kachliach dochádza k spaľovaniu kyslíka a ten potom odchádza von komínom. Význam nasávania s exteriéru je hlavne v tom aby sme si nespaľovali kyslík s domácnosti ktorý je už vyhriaty a neochudobňovali tak domácnosť o vyhriaty vzduch ale čerpali ho s vonkajšieho prostredia - exteriéru.

Miestnosť v ktorej je krb namontovaný by mala mať kapacitu vzduchu minimálne 30 m3 a pokilľ tak nie je musí byť vybavená systémom na privádzanie vhodného množstva vzduchu k ohnisku krbu. Predpokladá sa, že na spaľovanie 1kg- 3,2 kw dreva v krbe s uzavretou spaľovacou komorou je potrebné cca 8 m3 vzduchu. Preto je veľmi dôležite privádzanie čerstvého vzduchu do procesu spaľovania. Najlepšie je na tento cieľ využiť otvor na prívod externého vzduchu zvonku. Tento systém umožňuje privádzanie studeného vzduchu na proces spaľovania. Dodatočne by sa mal krb vybaviť systém na privádzanie vzduchu uzavieracou klapkou, aby miestnosť nestrácala svoju teplotu v čase kedy sa kozub nepoužíva.

Celý článok...

Ako si svojpomocne postaviť krb?

27.02.2013, 20:27 , skuska | Komentáre: 1 | Počet zobrazení: 14615

Ako postaviť krb?

Pri stavbe krbu treba dbať na niekoľko okolností. Ako prvé keď ideme postaviť krb si musíme uvedomiť že okolo krbovej vložky s vonkajšej stany musí cirkulovať vzduch inak by sa prehriala a došlo by k deformáciám. Najlepšie je ak krby obostavujeme postavené na železnom podstavci. Poznám prípady ak stavebníci "odborníci" postavili krb na betónovú platňu. Krbová vložka potom nemá odkiaľ ťahať vzduch na chladenie prehrieva sa - deformuje - a navyše nám nechcú kúriť ani rozvody vzduchu.

Celý článok...

1-6 / 11 Ďalšia stránka »