Poradíme Vám ako si vybrať krb alebo sporák či pec s našej širokej predajnej ponuky.

Aký krb, sporák na drevo si vybrať?

V prvom rade je potrebné si jasne určiť, na aký účel bude náša krbová vložka, sporák na drevo slúžiť. Či sa chcete iba príjemne cítiť, alebo mať z krbu aj úžitok v podobe tepla. Vyberať je z čoho. Staršie typy krbov majú otvorené ohnisko, kde neregulovane prúdi teplo do miestnosti. Výhodou však je neopakovateľná atmosféra, pretože medzi ohňom a vami nie je žiadna prekážka v podobe skla. Stáva sa však, že nechcený zápach dymu pri nesprávnom odvetraní prenikne aj do miestnosti, čo je neželaný faktor. Využiť teplo v maximálnej možnej miere nám umožní krbová vložka, ktorá nám umožní odvádzané množstvo tepla regulovať a vyhriať viacero miestností.

 

Výroba krbov, krbových vložiek.

Na výrobu krbových vložiek sa používa liatina alebo oceľ, rozoznávame jednoplášťové alebo dvojplášťové konštrukcie. Oba varianty ponúkajú porovnateľnú účinnosť a životnosť, rozdielny je spôsob odovzdávania tepla, a teda spôsob použitia. Miesto kúrenia liatinových vložiek má vyššiu teplotu, využíva prevažne akumuláciu tepla, ktoré je odovzdávané okolitému prostrediu sálaním, v menšej miere konvekciou. Oceľové krbové vložky využívajú z väčšej časti systém ohrevu prúdiaceho vzduchu - s menším podielom akumulácie a nižšou prevádzkovou teplotou. Na vykúrenie iba jedinej izby je vhodnejšia jednoplášťová krbová vložka, dvojplášťová sa používa ak chceme odviesť teplo do viacerých miestností. Je logické, že je aj drahšia, pretože na jej výrobu sa spotrebuje viac materiálu, patrí medzi luxusnejšiu výbavu, regulovanie teploty nám umožňuje vyšší komfort. Dosahuje sa pomocou systému regulovania tepelného výkonu. Tento je zvyčajne pri štandardných vložkách v podobe mechanického tiahla alebo termostatu. Ak máme takýto systém, môžeme kontrolovať teplotu, docieľujeme plynulejšie spaľovanie a tým aj znižujeme spotrebu paliva. Treba si dať pozor, či vaša krbová vložka dobre tesní. Nedokonale tesniaca vložka totiž značne znižuje účinnosť krbu. Obvykle sa na utesnenie používa vlepená šnúra zo skleneného vlákna. Jej životnosť je niekoľko rokov, potom sa musí vymeniť. Niektoré krbové vložky sú vybavené nerezovým tesnením, ktoré sa neopotrebuje a slúži bez obmedzenia.

 

Ako krb postaviť?

 

Pred stavbou vami vybratého krbu, si treba uvedomiť niekoľko závažných informácií. V prvom rade zvážte, či sa chcete iba tešiť z prítomnosti ohňa a krbu vo vašej obývačke, alebo využijete vznikajúce teplo na kúrenie krbu. Budete riešiť aj otázku, či dáte prednosť úspornému krbu, alebo krbu s maximálnym tepelným výkonom- nie je to iba o peniazoch. Zvoľte si tiež akumuláciu tepla alebo teplovzdušný rozvod. A na záver vyriešte ešte vzhľad krbu, teda aké bude obloženie krbu, napr. rustikálne, moderné atď. Krb svojím celkovým vzhľadom by mal zapadať do prostredia, miestnosti kde bude vystavený. Zo skúseností vieme, že najlepšie sa v miestnostiach vynímajú tzv. rohové krby, môžete si však samozrejme určiť sami, kde by mal ten váš krb stáť. Nesmiete zabudnúť skontrolovať parametre vášho komína. Ak je všetko, ako má byť,  vyhľadajte tie správne krby.

 


Elektrická vložka

 

Ak nemáte komín a predsa by ste chceli mať doma krb alebo krby, aj pre vás existuje alternatíva. Môžete si zvoliť krb elektrický. Musíte použiť elektrovložku, ktorá sa obmurováva presne tak, ako klasická krbová vložka. Funguje však na elektrický prúd. Nie je dôvod obávať sa vysokej spotreby elektrického prúdu, elektrický krb má výkon iba okolo dva kilowatty. Podobne ako pri normálnych krboch si musíme uvedomiť, na aký účel bude spotrebič slúžiť. Takisto sa môže používať ako doplnkové vykurovacie teleso - krb mimo vykurovacej sezóny. Ak sa rozhodnete pre jeho inštaláciu tohto krbu, nie je potrebné stavebné povolenie.

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa súbory cookies. Bližšie informácie a ako zabrániť ich používaniu nájdete na stránke ... Ochrana osobných údajov.