Aký ma význam sekundárny prívod vzduchu na sklo krbu alebo kachlí?

Pridané: 6.2.2018 11:16:59 Počet zobrazení: 7821

06 Február 2018

Sekundárny prívod vzduchu - pri krbovej vložke alebo krbovej peci má význam hlavne na čistotu skla pri kúrení. Dym ktorý sa inak osádza na sklo je vzduchom odrážaní od skla a toto ostáva čisté. Je tu aj čiastočná úspora paliva lebo splodiny (dym) je stláčaný znovu do ohniska kde sa znovu spaľuje.

POZOR! - ak má krbová vložka, sporák na drevo alebo krbové kachle zabudovanú komínovú klapku alebo ste ju doložili externe pri použití komínovej klapky pri kúrení dochádza k úspore paliva, ale aj pri najlepšom privádzaní vzduchu pred sklo sa toto zanesie.

Spôsob spaľovania primáre.

- je to základný spôsob privedenie vzduchu do Vašej krbovej vložky alebo sporáka na tuhé palivo priamo pod rošt kde je spaľovanie veľmi rýchle a málo účinné.

Spôsob spaľovania terciárnym prívodom vzduchu.

- terciárny prívod vzduchu je keď je vzduch privedený od zadnej steny ohniska. Tento vzduch býva už predhriatý a má za následok vyháňanie osadov ťažkých kovov ktoré sa zhromažďujú v zadnej časti ohniska a ich vyháňanie nad deflektor kde sa pri vysokých teplotách spaľujú a vytvárajú tepelnú energiu.

 

Jedno je ale isté ani drevo nieje perpetu mobile a jeho výkon pri tých najlepších podmienkach je

1 kg dreva = 3,5 kW výkon pri 100% účinnosti čo nemá žiaden spotrebič a tak počítajme výkon cca 3,1-3,2 kW pri kvalitnejších krbových vložkách. S čoho vyplýva že ak chceme mať 14 kW výkon krbu po dobu 12 hodín značí to že museli by sme do krbu naložiť 54 kg dreva čo je nereálne a určite by došlo k zničeniu krbovej vložky .

Vstúpme si do svedomia a nedajme sa nachytať že kúrime 14 kW výkonom celú dobu

Diskusia

(0 komentárov)

Prihlásenie

Táto stránka používa súbory cookies. Bližšie informácie a ako zabrániť ich používaniu nájdete na stránke ... Ochrana osobných údajov.