Aký výkon krbu, krbových kachlí alebo sporáka na drevo a pece potrebujete?

Pridané: 6.2.2018 11:16:59 Počet zobrazení: 11334

06 Február 2018

Krby, kachle a sporáky na drevo majú aj svoj výkon ktorý určuje každému výrobku certifikačný úrad. Prepočet aký výkon krbu a pece, krbových kachlí použijeme je jednoduchý. Berieme do úvahy tepelné vlastnosti domu.

Aký výkon krbu, krbových kachlí alebo sporáka na drevo a pece potrebujete?

Sporáky na drevo, teplovodné sporáky na tuhé palivo, teplovodné krby a krbové vložky a ich tepelné využitie.

- Ak je dom oteplení aj s novými oknami 1kW krbovej vložky alebo kachlí dokáže dokúriť 25 m3 vzduchu.

- pokiaľ má dom len nové okná alebo len je oteplení ta 1kW vykúri 20 m3 vzduchu

- Pokiaľ je starý dom bez oteplenia a bez nových okien (starý dom) alebo chladná teplotne netemperovaná budova tak 1 kW vykúri 15 m3 vzduchu

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

V praxi to je jednoduché ak máme nový dom s novými vákuovými oknami a oteplení kde u tepelné vlastnosti najideálnejšie a chceme vykúriť plochu 300 m3 tak 300/25= 12kW, ale ak by to bol starý dom staré okná a neoteplení tak 300/15= 20kW výkon krbu.

Znovu sa musíme pozerať aj na spotrebu paliva keďže 20 kW sa nedá spraviť dvoma klátikmi lebo prepočet ani tu nepustí. Jeden kg drevnej hmoty dokáže vyprodukovať približne 4 kw výkonu za hodinu ale pri 100% účinnosti krbu. Účinnosť dnešných krbov je od 75-85 % teda ka by bola účinnosť krbu 80% tak 1 kg dreva vyprodukuje 3,2 kW za hodinu.

Pri výkone 20 kW je to teda spotreba paliva 6.25 kg na hodinu tak nechcime kúriť dvoma klátikmi a mať doma teplo.

Diskusia

(0 komentárov)

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa súbory cookies. Bližšie informácie a ako zabrániť ich používaniu nájdete na stránke ... Ochrana osobných údajov.