Ako uviesť do prevádzky krb alebo kachle?

Pridané: 6.2.2018 11:16:59 Počet zobrazení: 3463

06 Február 2018

Krbová vložka alebo kachle a sporáky sú určené na vykurovanie drevom s vlhkosťou do 20% a briketou hnedého uhlia. Používanie čierneho uhlia, koksu, uhoľných produktov, umelých hmôt, odpadu, handier a iných horľavých látok je zakázané.
 

Podmienene sa dovoľuje kúriť v krbe certifikovanou briketou z dreva, pilín alebo peletami, ale len v malom množstve. Praktické hodnotenie vlhkosti používaného paliva sa realizuje nasledovne. Drevo ktoré má obsahovať vlhkosť s hodnotou 18-20%, musí ležať cca 18-24 mesiacov alebo sušiť sa v sušiarniach. Súčasne s klesaním vlhkosti dreva stúpa jeho energetická hodnota, čo môže priniesť podstatne šetrenie peniazi – aj do 40% všeobecného množstva dreva potrebného na jednu vykurovaciu sezónu.

V prípade ak sa používa na kúrenie drevo, ktoré je príliš vlhké, môže nastupovať príliš veľká spotreba energie používanej na odparovanie vlhkosti a vznikajú produkty kondenzácie v sopuchu alebo spaľovacej komore, čo ovplyvňuje účinnosť vykurovania miestnosti.

Iným negatívnym javom pozorovanom pri používaní príliš vlhkého dreva pri kúrení v krbe je vylučovanie kreozytu – kondenzového kalu, ktorý ničí dymovod a v krajných prípadoch môže byť príčinou vzniku požiaru v komíne.


Vzhľadom na vyššie uvedené odporúča sa používať listnaté drevo: dub, buk, hrab alebo brezu. Ihličnaté drevo má nižšie energetické hodnoty a počas kúrenia ním na skle vzniká intenzívny kal.

Nesmú sa používať nezabudované krbové vložky okrem skúšobného kúrenia!

Uvedenie do prevádzky krbu alebo kachlí.


Pred zabudovaním krbovej vložky je potrebné vykonať niekoľko skúšobných kúrení, počas ktorých sa overí fungovanie klapky a iných pohyblivých častí vložky. Novo namontovaná krbová vložka sa prvé dva týždne používa s výkonom len cca 40% menovitého výkonu postupne zvyšujúc teplotu. Takýto spôsob používania vložky umožňuje postupne odstrániť vnútorné napätia, čo predchádza vzniku termického šoku v krbe alebo kachliach. Toto podstatne ovplyvňuje životnosť vložky.
Počas niekoľkých prvých kúrení vložka môže vylučovať pach smaltu, tesniaceho silikónu alebo iných materiálov použitých na zabudovanie pece. Je to bežný jav, ktorý po niekoľkých kúreniach zmizne. Po mesiaci používania vložky jemne dokrúťte skrutky plechov, ktoré udržiavajú sklo.
 

Diskusia

(0 komentárov)

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Prihlásenie

Táto stránka používa súbory cookies. Bližšie informácie a ako zabrániť ich používaniu nájdete na stránke ... Ochrana osobných údajov.