Aký má vplyv komín na kúrenie v krbových kachliach a krbe?

Pridané: 6.2.2018 11:16:59 Počet zobrazení: 9666

06 Február 2018

Ako prvé pri postavení krbu musíme dbať na to aký máte komín. Prípustný je komín menší od priemeru napojenia kachlí alebo krbu o 10% nie viac!

Výška komína od napojenia

 krbovej vložky alebo krbovej pece by mala byť minimálne 4 m. Komín pod úrovňou napojenia vykurovacieho telesa do komína sa neráta! Treba dbať aj na to, že každé použité 90° koleno pri napojení kozubu zvyšuje výšku komína o jeden meter a každý 1 m rúry ktorá ide vodorovne tiež o 1 m.

V praxi to značí že ak sme pri zapojení pece použili napríklad 2 kolená a jedna rúra 0,5 m ide vodorovne tak komín by od napojenia pece mal byť vysoký 4+2+0,5= 6,5 m. Teda pri tomto zapojení by mala byť výška komína od zapojenia pece minimálne 6.5 m.

Priemer komína je zlý aj keď je moc veľký, ak napríklad zapojíme do komína priemer 200 mm kachle s priemerom 120 mm tento dym bude v komíne blúdiť, a komínu trvá veľmi dlhý čas kým sa zohreje a začne mať prirodzený ťah.

Skúsenosti nám ukazujú že komín by mal byť aspoň 0,5 m nad úrovňou strechy, aj keď výpočty kominárov sú iné a hovoria že prípustný výška je aj cca 10% pod úrovňou strechy ale nie vždy je to tak.

Diskusia

(0 komentárov)

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Prihlásenie

Táto stránka používa súbory cookies. Bližšie informácie a ako zabrániť ich používaniu nájdete na stránke ... Ochrana osobných údajov.